11 grudnia w Kielcach odbyły się obchody 25-lecia Caritas Diecezji Kieleckiej. W uroczystościach tych uczestniczyła reprezentacja naszej parafii: ks. Proboszcz Ryszard Suchanowski, członkinie Parafialnego Zespołu Caritas, wolontariusze Szkolnych Kół Caritas z Iwanowic i Poskwitowa pod opieką p. Renaty Jagiełki i p. Edyty Krzynówek. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w kieleckiej Bazylice Katedralnej koncelebrowaną przez biskupa Kazimierza Ryczana, biskupa Mariana Florczyka pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Jana Piotrowskiego.

Następnie odbyła się uroczysta gala w Filharmonii Świętokrzyskiej w której uczestniczyły środowiska związane z Caritas kielecką. Podczas gali dyrektor Caritas ks. Stanisław Słowik przedstawił szeroką działalność Caritas oraz jej najbliższe plany. Ks. Biskup Jan Piotrowski wręczył okolicznościowe medale, a ks. Biskup Marian Florczyk specjalne wyróżnienia za szczególną działalność charytatywną. Wszyscy zebrani wysłuchali również koncertu kwartetu smyczkowego „Omega”.
Caritas Diecezji Kieleckiej powstała w 1931 r., ale w 1950 r. została zlikwidowana przez władze komunistyczne. Dopiero w 1989 r., ówczesny biskup kielecki Stanisław Szymecki, reaktywował organizację dekretem z 18 listopada 1989 r. - jako czwarty odział Caritas w Polsce.
Na prowadzone przez kielecką Caritas 72 nowe placówki składają się tworzone przez te lata hospicja, domy opieki, świetlice środowiskowe, placówki rehabilitacyjne, stołówki charytatywne. Rozwinęły się dzieła pomocowe na rzecz dzieci i rodzin ubogich.
Ponadto Caritas kielecka wspiera osoby dotknięte klęskami żywiołowymi, prowadzi aktywizację zawodową bezrobotnych i niepełnosprawnym, organizuje pomoc dla osób dotkniętych przemocą i różnego akcje pomocowe skierowane wobec dzieci.

Scan3
Scan2