Nasza działalność charytatywna rozpoczęła się we wrześniu 2000 roku za sprawą ks. Kan. Marka Jacaka. Po zebraniu i wybraniu zarządu, zaczęłyśmy szukać lokalu na punkt „Caritas”, który został wyremontowany, dzięki życzliwości dyrektorów firm budowlanych. Po wielkich trudnościach, z pomocą Bożą powstał punkt „Caritas”.

Dnia 15.X.2000 r. została odprawiona w kościele parafialnym Msza święta połączona z poświęceniem punktu „Caritas” przez ks. Dyr. Andrzeja Drapałę i Proboszcza oraz zaproszonych parafian.
Od samego początku wzięłyśmy się do pracy na rzecz naszych ubogich parafian! Wyjeżdżałyśmy niezliczone razy do Krakowa w poszukiwaniu hurtowni i sklepów w których mogłybyśmy dostać dary w jakiekolwiek postaci dla dzieci, osób samotnych, chorych, rodzin bezrobotnych i rodzin ubogich. Mimo wielu nieudanych prób w końcu znalazły się osoby dobrego serca, które nas zrozumiały i postanowiły nam pomagać, co jakiś czas ofiarowywać dary. Nawiązałyśmy współpracę ze Szkołą Podstawową w Iwanowicach i Poskwitowie. Od pewnego czasu organizujemy konkursy dla zdolnej młodzieży, a najlepsi są nagradzani. Współpraca układa się nam bardzo dobrze.
W czasie naszej działalności organizowane są co roku spotkania opłatkowe dla osób samotnych.
Od 2005 roku, dzięki życzliwości Pani Dyrektor Beaty Ciepłej, nasze koło wydaje żywność PEAD – odbieraną z Banku Żywności w Krakowie.
Od 2006 roku naszym przewodniczącym Parafialnego Koła Caritas jest ks. Proboszcz Ryszard Suchanowski. Obecnie w naszym rejestrze mamy 130 rodzin oraz samotnych osób, którzy potrzebują naszej pomocy. Przede wszystkim są to nasi parafianie, jak również mieszkańcy sąsiednich parafii: Widomej, Celin, Sieciechowic, Naramy.
Nasza praca w Parafialnym Kole Caritas polega również na współpracy ze Szkolnym Kołem Caritas, który prowadzi Pani Renata Jagiełka. Wolontariuszki pomagają w przygotowaniu paczek na Mikołaja dla dzieci z naszej parafii, w zbiórce żywności w sklepach w Krakowie.
Koło Caritas działające przy naszej parafii ma wielu sponsorów, ale ciągle i na nowo poszukuje nowych. Największą radością pracujących w Kole Caritas jest zadowolenie i uśmiech na twarzach osób korzystających z naszej pomocy.

Henryka Oleksy

Obecnie w Kole Caritas pracują społecznie:
Ks. Ryszard Suchanowski – Proboszcz Parafii Iwanowice
Henryka Oleksy – Prezes Koła Caritas
Józefa Wieczorek – z-ca Prezesa
Zofia Musiałek – sekretarz
Zofia Wiśnicka – skarbnik
Józefa Herian
Zofia Chludek

Kontakt:
Parafialne Koło Caritas w Iwanowicach
32-095 Iwanowice
tel. kontaktowy: 12 388 44 64, kom. 508 838 335

Konto:
BS Słomniki O/Iwanowice

Opłatek w Zajeździe pod Jaskółkami 5
Opłatek w Zajeździe pod Jaskółkami 1
Opłatek w Zajeździe pod Jaskółkami 2
Opłatek w Zajeździe pod Jaskółkami 6
Opłatek w Zajeździe pod Jaskółkami 4
Opłatek w Zajeździe pod Jaskółkami 3
Opłatek w Zajeździe pod Jaskółkami 7

Sprawozdanie z całorocznej pracy Parafialnego Koła Caritas za rok 2013.

W minionym 2013 roku z comiesięcznej pomocy skorzystało 130 rodzin i osób samotnych z naszej parafii jak również sąsiednich( Sieciechowice, Narama, Widoma).

W 2013 roku wydano 23 tony 678 kg żywności z UE z Banku Żywności oraz około 1 tony innych produktów żywnościowych. Przygotowaliśmy 260 paczek żywnościowych. Produkty na ten cel pozyskaliśmy  ze zbiórek żywności przeprowadzanych w ramach akcji „Podziel się posiłkiem” oraz przed Świętami Wielkanocnymi i Bożym Narodzeniem organizowanych przez Bank Żywności w Krakowie w których uczestniczyliśmy wspólnie z wolontariuszami SKC. Ponadto wydaliśmy około 3 tony innych artykułów ( odzież, obuwie itp.) pozyskanych  od różnych sponsorów. Z ofiar przekazanych na Caritas ( w ramach różnych zbiórek) pokrywaliśmy koszty związane z wyjazdami w celu poszukiwania sponsorów, zorganizowanie Mikołaja dla dzieci w Kościele oraz spotkania opłatkowego dla rodzin i osób samotnych jak również wszystkich którzy współpracują z Caritasem.

Za wszelką  pomoc, życzliwość, wspaniałe i otwarte  serce wszystkim z naszej parafii i Krakowa serdeczne Bóg zapłać!

Henryka Oleksa-  Prezes Parafialnego Koła Caritas