Drodzy Parafianie,
w związku z ograniczeniami zwiazanymi z panującą pandemią Koronawirusa, cmentarz parafialny czynny jest w godzinach
od 8.00 do 17.00.
Prosimy również, aby nie gromadzić się na cmentarzu oraz przestrzegać nakazanego prawa.

REGULAMIN CMENTARZA GRZEBALNEGO
PARAFII RZYMSKOKATOLICKIEJ TRÓJCY  ŚWIĘTEJ  W IWANOWICACH

1. Cmentarz jest własnością Parafii Trójcy Świętej w Iwanowicach. Służy do grzebania ciał zmarłych, wyrażenia pamięci i czci do zmarłych, modlitwy za nich. Jest też miejscem zadumy nad życiem i wiecznością.

2. Administratorem cmentarza jest Proboszcz Parafii Trójcy Świętej w Iwanowicach i ma  do pomocy wyznaczonego pełnomocnika, który w jego imieniu na cmentarzu pilnuje porządku i wykonuje konieczne prace. Nad ochroną i monitoringiem cmentarza czuwa grupa interwencyjna ZAWISZA.

3. Na cmentarzu w wyznaczonych miejscach grzebalnych można pochować zmarłych: parafian oraz inne osoby z poza parafii, które mają na cmentarzu parafialnym rodzinny grób.

4. Miejsce grzebania, rodzaj grobu uzgadnia się z wyznaczonym pełnomocnikiem proboszcza, który dokonuje wykopu grobu i pobiera za tę pracę opłatę. Do jego obowiązków należy także zasypanie grobu i uporządkowanie miejsca obok grobu.

5. Należy uzyskać zgodę administratora na wszelkie prace prowadzone na cmentarzu, np.: ekshumację zwłok, budowę nowego pomnika, remont pomnika, np. naprawa, bądź wymiana płyty, tablicy, budowę ławek, kwietników i innych elementów zdobniczych przy grobie.

6. Osoba przez opłatę rezerwacyjną nie nabiera praw własności opłaconego miejsca, lecz staje się jedynie jej użytkownikiem. Grób ziemny może być użyty ponownie jako miejsce grzebalne 20 lat od daty pogrzebu.

7. Rodzina zmarłego jest zobowiązana do stałej troski o stan i wygląd grobu, nagrobka oraz bezpośredniego jego obejścia. To samo dotyczy miejsc zarezerwowanych.
Wszelkie śmieci, pozostałości po wieńcach, kwiatach, zniczach winny być niezwłocznie usuwane z grobów przez jego użytkowników i składane na miejscu do tego przeznaczonym.

8. Na grobach można ustawiać nagrobki, jednakże przed przystąpieniem do realizacji tej inwestycji należy uzyskać zezwolenie od proboszcza parafii z podanymi wymiarami zewnętrznymi nagrobka.

9. Kamieniarz ma prawo wykonywać na cmentarzu swoje prace tylko wtedy, gdy posiada zezwolenie administratora. Do wykonania pomnika systemem gospodarczym trzeba mieć podobną zgodę.

10. Prace przy nagrobku (obramowaniu), pomniku, itp. należy tak wykonywać, by nie spowodowały szkód na sąsiednich grobach, ani sporów z sąsiednimi użytkownikami. Inwestor dba też o uprzątnięcie miejsca po wykonaniu pracy.

11. Pozostałości po starych rozebranych pomnikach winny być niezwłocznie usunięte z terenu cmentarza.

12. Za jakiekolwiek szkody wynikłe z niesolidnego wykonania robót, czy nie zapobieżenia szkodzie powstałej na skutek złego stanu technicznego pomnika odpowiedzialna jest rodzina opiekująca się grobem.

13. ZABRANIA SIĘ: wjazdu pojazdami mechanicznymi bez zgody administratora cmentarza, wprowadzania zwierząt, zanieczyszczania cmentarza, samowolnego usuwania drzew i krzewów, wjeżdżania na teren cmentarza pojazdami jednośladowymi, palenia papierosów i picia alkoholu, hałasowania na cmentarzu, palenia śmieci.

14. Zabrania się handlu obwoźnego na cmentarzu i w jego okolicy bez zgody administratora cmentarza.

15. Kwestie nie objęte niniejszym regulaminem, a mogące być przedmiotem nieporozumień czy sporów będą rozpatrywane indywidualnie przez zarządcę cmentarza lub jego pełnomocnika.

16. Nieprzestrzeganie powyższego regulaminu pociąga za sobą konsekwencje prawno administracyjne.

Iwanowice dn.13 lipca 2012 r.